Labská stezka: na kole z Kolína do Drážďan

Letošní velikonoce jsme se rozhodli s Dominikem strávit v sedle našich kol. V pátek ráno vyrážíme z kolínského nádraží, kam jsme se přepravili vlakem. Cestujeme na lehko. Každý z nás má v brašně jen náhradní cyklo oblečení, něco na spaní a nejnutnější nářadí. I tak se váha zavazadla blíží k hranici 2,5 kg. Vezeme s sebou ještě jeden menší batůžek, kde máme doklady a něco málo k jídlu.

Z Kolína jedeme přes Poděbrady do Nymburka, kde chvíli obdivujeme místní hradby a pokračujeme dál do Lysé nad Labem. Jelikož jsme v půli dnešní cesty dáváme si menší oběd U bílé labutě (jídlu chutné, obsluha příjemná, venkovní posezení, kola pod kontrolou). Po obědě vyrážíme do Lázní Toušeň. Dostáváme se na druhý břeh Labe a putujeme po něm až do Kostelce nad Labem. V Kostelci se opět dostáváme na druhý břeh a končí pro nás demo v podobě asfaltové cyklostezky. Začíná mix šotoliny v kombinaci s kameny dlážděnou cestou, ke to trochu drncá. Před Mělníkem začíná opět asfaltová cyklostezka, z které pod Mělníkem uhýbáme a jedeme se kouknout na soutok Labe a Vltavy. Pak se šplháme přes něčí dvůr zpátky na cestu a jedeme se ubytovat. Cyklopočítač ukazuje krásných 103 km. Po check-inu v Campu Mělník, se jdeme ještě projít po Mělníku a přepadnout Kaufland. Pokud máte hlad obloukem se vyhněte Pizzerii Mex, jídlo jsme vraceli.

Druhý den ráno odjíždíme z Mělníka po levém břehu Labe směrem na Roudnivci nad Labem. Po cestě chvílí obdivujeme elektrárnu Mělní, která zrovna hlasitě vypouštěla přetlak páry. V Račici pro změnu chvíli civíme na veslařský a vodácká areál.Za Roudnicí míříme do Terezína. Po prohlídce památníku jedeme na oběd do Litoměřic. Dal jsem na doporučení místních a restaurace Dobrá bašta, opravdu dostála svého jména . Doporučuji navštívit ! Ze Zahrady čech jedeme po pravém břehu Labe. Krajina okolo nás se začíná postupně nenápadně zvedat, ne ž se nadějeme jsme v Ústí nad Labem, kde se rozhodneme přepadnout Billu v obchodním centru kousek od nádraží a doplňujeme zásoby. Z Ústí míříme směr Děčín. Kousek před Děčínem máme ubytování v rodinném hotelu Formule, kam přijíždíme docela pozdě, ale i přesto nám ještě v devět večer uvařili v hotelové restauraci super gulášek. Dominik stráví hodinu ve sprchovém koutě, je to prostě hydrofilní dítě 🙂

Je půl šesté, neděle ráno a zatím co ostatní v hotelu ještě spí, my vstáváme a v šet vyrážíme do Děčína na nádraží. Po ránu se nám moc nechce a od vody je zima, ale šlapem, za chvíli nám jede vlak. Protože šetříme, kupujeme celodenní jízdenku Labe-Elbe + 2 kola, která nám umožní jet až do Drážďan osobními vlaky, a v případě potřeby i zpět.Jedeme do Bad Schandau, kde přestupujeme na další vlak, kterým jedeme do Drážďan. V Dráždanech pokukujeme po památkách – mě se líbí Zwinger, Dominik se chvíli válí na CittyBeach, kterou viděl na jednom cestovatelském videu a stala se rázem”musthave” atrakcí. V Großer Garten pokukujeme po místní malé železnici, kterou řídí děti . Je tam i Zoo a botanická zahrada, ale ztratili jsme tolik cenného času, že začínáme šlapat a míříme z parku ven z Drážďan a po levém břehu Labe směr Pirna. V Pirně ač nerad sedáme do vlaku a vezeme se až do Königsteinu. Nad touto vesnicí stojí totiž největší pevnost v Evropě . S koly šplháme do prudkého kopce po cestě plné listí a kluzkého kamení až k branám pevnosti, kde necháváme zamčená kola vedle nezamčených elektrokol německých návštěvníků. Brašny se dají za 1 euro uzamknout do skříněk, což potěší. Procházíme pevnost, dáváme oběd v místní restauraci, kde se domluvíte i česky 🙂 . Po prohlídce pod pevností opět sedáme na kola (světe div se ty elektrokola, ač nezamčená tak stále stojí) a tentokrát po normální silnici sjíždíme zpět do vesnice Königstein. Z něj jedeme po levém břehu Labe do Bad Schandau. protože má Dominik v Schandau slíbenou zmrzlinu přepravujeme se na druhý břeh přívozem, abychom se po konzumaci zmrzky a kochání místním náměstím s kašnou vrátili o kus dál dalším přívozem zpět na levý břeh Labe. Po pár kilometrech jsme na státní hranici, kde stavíme a děláme pár fotek. A to už jsme zpět v Česku, kde “inlajnystky ” venčí svoje pejsky a diví se, že po cyklostezce může jet i kolo. Na nádraží v Děčíně sedáme do vlaku a jedeme domů.

GPX Česko – https://mapy.cz/s/3rkpZ

GPX Nemecko – https://mapy.cz/s/3rkqb

Ubytování:
Mělník – http://www.campmelnik.cz
Děčín – http://www.hotelformule.cz/

Památky:
Terezín – https://www.pamatnik-terezin.cz/
Drážďany – https://www.drazdany.info/
Königstein –http://www.koenigstein.cz/

3 thoughts on “Labská stezka: na kole z Kolína do Drážďan

  1. Jaroslav says:

    To musel být zážitek úplně se třesu abych něco podobného naplánoval. ???ještě se zeptám jak dlouho jste plánovali tu cestu. Myslím fakticky ne výhledově.

    • racoon@czech says:

      Plánování nebylo moc složité, prakticky jsem využil možnosti plánování map na seznamu, využil leteckého módu, pro představu jaký mě asi čeká povrch. Pak přišlo na řadu googlení a následné čtení recenzí na ubytování. A poslední krok bylo plánování dopravy do Kolína, Dráždan a z Děčína. Celé mi to zabralo jedno sobotní odpoledne a část večera.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *