Labská stezka: na kole z Kolína do Drážďan

Letošní velikonoce jsme se rozhodli s Dominikem strávit v sedle našich kol. V pátek ráno vyrážíme z kolínského nádraží, kam jsme se přepravili vlakem. Cestujeme na lehko. Každý z nás má v brašně jen náhradní cyklo oblečení, něco na spaní a nejnutnější nářadí. I tak se váha zavazadla blíží k hranici 2,5 kg. Vezeme s sebou ještě jeden menší batůžek, kde máme doklady a něco málo k jídlu.

Z Kolína jedeme přes Poděbrady do Nymburka, kde chvíli obdivujeme místní hradby a pokračujeme dál do Lysé nad Labem. Jelikož jsme v půli dnešní cesty dáváme si menší oběd U bílé labutě (jídlu chutné, obsluha příjemná, venkovní posezení, kola pod kontrolou). Po obědě vyrážíme do Lázní Toušeň. Dostáváme se na druhý břeh Labe a putujeme po něm až do Kostelce nad Labem. V Kostelci se opět dostáváme na druhý břeh a končí pro nás demo v podobě asfaltové cyklostezky. Začíná mix šotoliny v kombinaci s kameny dlážděnou cestou, ke to trochu drncá. Před Mělníkem začíná opět asfaltová cyklostezka, z které pod Mělníkem uhýbáme a jedeme se kouknout na soutok Labe a Vltavy. Pak se šplháme přes něčí dvůr zpátky na cestu a jedeme se ubytovat. Cyklopočítač ukazuje krásných 103 km. Po check-inu v Campu Mělník, se jdeme ještě projít po Mělníku a přepadnout Kaufland. Pokud máte hlad obloukem se vyhněte Pizzerii Mex, jídlo jsme vraceli.

Druhý den ráno odjíždíme z Mělníka po levém břehu Labe směrem na Roudnivci nad Labem. Po cestě chvílí obdivujeme elektrárnu Mělní, která zrovna hlasitě vypouštěla přetlak páry. V Račici pro změnu chvíli civíme na veslařský a vodácká areál.Za Roudnicí míříme do Terezína. Po prohlídce památníku jedeme na oběd do Litoměřic. Dal jsem na doporučení místních a restaurace Dobrá bašta, opravdu dostála svého jména . Doporučuji navštívit ! Ze Zahrady čech jedeme po pravém břehu Labe. Krajina okolo nás se začíná postupně nenápadně zvedat, ne ž se nadějeme jsme v Ústí nad Labem, kde se rozhodneme přepadnout Billu v obchodním centru kousek od nádraží a doplňujeme zásoby. Z Ústí míříme směr Děčín. Kousek před Děčínem máme ubytování v rodinném hotelu Formule, kam přijíždíme docela pozdě, ale i přesto nám ještě v devět večer uvařili v hotelové restauraci super gulášek. Dominik stráví hodinu ve sprchovém koutě, je to prostě hydrofilní dítě 🙂

Je půl šesté, neděle ráno a zatím co ostatní v hotelu ještě spí, my vstáváme a v šet vyrážíme do Děčína na nádraží. Po ránu se nám moc nechce a od vody je zima, ale šlapem, za chvíli nám jede vlak. Protože šetříme, kupujeme celodenní jízdenku Labe-Elbe + 2 kola, která nám umožní jet až do Drážďan osobními vlaky, a v případě potřeby i zpět.Jedeme do Bad Schandau, kde přestupujeme na další vlak, kterým jedeme do Drážďan. V Dráždanech pokukujeme po památkách – mě se líbí Zwinger, Dominik se chvíli válí na CittyBeach, kterou viděl na jednom cestovatelském videu a stala se rázem“musthave“ atrakcí. V Großer Garten pokukujeme po místní malé železnici, kterou řídí děti . Je tam i Zoo a botanická zahrada, ale ztratili jsme tolik cenného času, že začínáme šlapat a míříme z parku ven z Drážďan a po levém břehu Labe směr Pirna. V Pirně ač nerad sedáme do vlaku a vezeme se až do Königsteinu. Nad touto vesnicí stojí totiž největší pevnost v Evropě . S koly šplháme do prudkého kopce po cestě plné listí a kluzkého kamení až k branám pevnosti, kde necháváme zamčená kola vedle nezamčených elektrokol německých návštěvníků. Brašny se dají za 1 euro uzamknout do skříněk, což potěší. Procházíme pevnost, dáváme oběd v místní restauraci, kde se domluvíte i česky 🙂 . Po prohlídce pod pevností opět sedáme na kola (světe div se ty elektrokola, ač nezamčená tak stále stojí) a tentokrát po normální silnici sjíždíme zpět do vesnice Königstein. Z něj jedeme po levém břehu Labe do Bad Schandau. protože má Dominik v Schandau slíbenou zmrzlinu přepravujeme se na druhý břeh přívozem, abychom se po konzumaci zmrzky a kochání místním náměstím s kašnou vrátili o kus dál dalším přívozem zpět na levý břeh Labe. Po pár kilometrech jsme na státní hranici, kde stavíme a děláme pár fotek. A to už jsme zpět v Česku, kde „inlajnystky “ venčí svoje pejsky a diví se, že po cyklostezce může jet i kolo. Na nádraží v Děčíně sedáme do vlaku a jedeme domů.

GPX Česko – https://mapy.cz/s/3rkpZ

GPX Nemecko – https://mapy.cz/s/3rkqb

Ubytování:
Mělník – http://www.campmelnik.cz
Děčín – http://www.hotelformule.cz/

Památky:
Terezín – https://www.pamatnik-terezin.cz/
Drážďany – https://www.drazdany.info/
Königstein –http://www.koenigstein.cz/

Ze sedel našich kol rád poznávám se svými dvěma dětmi nová místa. Jen těch financí máme poskrovnu.
Chcete nás podpořit ? Klikněte prosím zde.
Nebo zvolte částku a použijte tlačítko DONATE.

3 thoughts on “Labská stezka: na kole z Kolína do Drážďan

  1. To musel být zážitek úplně se třesu abych něco podobného naplánoval. 🤩👍👌ještě se zeptám jak dlouho jste plánovali tu cestu. Myslím fakticky ne výhledově.

    1. Plánování nebylo moc složité, prakticky jsem využil možnosti plánování map na seznamu, využil leteckého módu, pro představu jaký mě asi čeká povrch. Pak přišlo na řadu googlení a následné čtení recenzí na ubytování. A poslední krok bylo plánování dopravy do Kolína, Dráždan a z Děčína. Celé mi to zabralo jedno sobotní odpoledne a část večera.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *